Водні ресурси
Житомирська область порівняно з іншими областями України являється недостатньо забезпеченою водними ресурсами. Потенційні запаси поверхневих вод в області становлять лише 1,2 км3, іншими словами, на 1 жителя Житомирщини припадає 0,88 тис. м3 води. За міжнародною класифікацією до середньо забезпечених регіонів належать ті, де на 1 жителя приходиться 6,19 тис. м3 води.
Першочерговими завданнями сьогодення є забезпечення всебічної економії води, відтворення та утримання в належному стані водних ресурсів, запровадження для цього ефективного механізму державного регулювання водокористування та водовідведення.
Слід мати на увазі, що забезпечення водними ресурсами населення і галузей економіки в основному відбувається за рахунок використання води з поверхневих водних об’єктів.
Забір води з поверхневих джерел здійснюється:
- з р.Тетерів для забезпечення м. Житомира,
- з р.Гнилоп’ять — м. Бердичева,
- з р. Уж – м. Коростеня,
- з р. Случ – м. Новоград-Волинський,
- з р. Ірша – м. Малин, смт. Іршанськ та смт. Нова Борова.
Проблема екологічного стану водних об’єктів залишається однією з актуальних для області. Щорічно в поверхневі водойми області відводиться близько 150-160 млн.м3 зворотних вод.
Забруднені стічні води у поверхневі водойми області скидали :
- 2010рік — 27 підприємств з об’ємом скиду 5,969 млн.м3, в т.ч. 41,7 тис.м3 без очистки;
- 2011рік — 21 підприємство з об’ємом скиду 3,172 млн. куб. м3, в т.ч. 22,5 тис.м3 без очистки;
По всіх роках більшість підприємств — забруднювачів належать до системи житлово-комунального господарства. Частка забруднених стоків цих підприємств у загальному скиді цієї категорії становить 85-95 %.
Найбільші об’єми забруднених стічних вод серед них скинули:
- ЗАТ “Комплекс екологічних споруд” м. Бердичів,
- Коростишівське міське комунальне підприємство «Водоканал»,
- Будинкоуправління №3 Житомирської КЕЧ району смт Озерне,
- Овруцьке комунальне підприємство «Комунальник».
На всіх підприємствах системи житлово-комунального господарства обладнання потребує капітального ремонту або реконструкції, а заходи щодо покращення роботи очисних споруд із-за обмеженого фінансування виконуються не в повному обсязі.