Земельні ресурси, відходи


Структура та стан земель

Житомирська область займає територію 29,8 тис. км2, що становить 4,9 % території України.

Вона розташована в північно-західній частині України та є однією з найбільших серед інших областей і за цим  показником посідає п’яте місце.


За характером рельєфу область поділяється на південно-західну підвищену частину, що розташована в межах Придніпровської підвищеності, і північно-східну понижену, слабо розчленовану, в складі якої виділяється Овруцький кряж,  — в межах Поліської низовини. В цілому рельєф переважно рівнинний і лише злегка пересічений. Щодо грунтів, то на півночі області переважають дерново-підзолисті, болотні та піщані і супіщані, а на півдні – родючі чорноземи  сірі лесові грунти, які в цілому придатні для вирощування сільськогосподарських культур.

Земельний фонд Житомирщини становить 2982,7 тис. га. В його складі найбільшу питому вагу – більше половини 56,2 % мають сільськогосподарські землі. Понад третину земель становлять ліси та лісовкриті площі. Лише 5,6 % земель області знаходяться у їх природному стані: болота, озера, ріки, відкриті (без рослинного покриву) землі, в тому числі близько 1 % зайняті водогосподарськими об’єктами – каналами, колекторами, ставками, штучними водосховищами; 1,6 % знаходяться під водою; 2,7 %  — болота і заболочені землі; 3,0 % — забудовані; 1,2 % — вкриті землі.

Тому найбільшою екологічною проблемою регіону внаслідок використання земельних ресурсів та господарської діяльності є деградація земель.

Найбільшим за масштабом видом деградації земель є їх радіоактивне забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи (переважно Cs137 та Sr90 ).

В області нараховується 1417,7 тис. га земель, забруднених радіонуклідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, що складає 47,53 % від загальної території області.

Другим за обсягами видом деградації земель є ерозія.

Ерозійним процесам піддано 104,8 тис. га сільськогосподарських угідь, або майже 7% від їх загальної площі.

З них 83,9 тис. га піддані водній ерозії, 20,9 тис. га – вітровій, 87,8 тис. га одночасно піддані водній і вітровій ерозії.

Процеси водної ерозії переважають в Лісостеповій частині області, що пов’язано з інтенсивним сільськогосподарським виробництвом, а також на території Овруцько – Словечанського кряжу. Найбільше еродованих земель в Ружинському районі – майже третина (29,6%) сільськогосподарських угідь, Любарському районі – 14,2 % с. г. угідь, Попільнянському районі – 11,1%.

Однією з причин деградації земель є їх вилучення для несільськогосподарських потреб, зокрема, для видобування корисних копалин.


Відходи

В Житомирській області утворено і накопичено близько 11,2 млн. тонн твердих побутових відходів, які розміщені на 858-х сміттєзвалищах та 6 полігонах твердих побутових відходів. Щорічно їх утворюється близько 400 тис. тонн.,  найбільша кількість відходів накопичена на сміттєзвалищах міст Житомира – 2,341 млн. т., Новоград — Волинського – 0,365 млн. т., Коростеня – 0,348 млн. т., Бердичева – 0,47 млн.т.

Гострою проблемою в області, а саме в районах Коростишева, Черняхова, Вол.-Волинська, Житомира – є проблема утворення відходів від діяльності каменеобробної галузі. На території цих районів основним видом діяльності місцевих підприємств є переробка природного каменю, тому виникла проблема з утилізації промислових відходів каменеобробної галузі (обрізки, окіл, шлам від розпилювання та полірування)

В північних районах області немалою проблемою є утворення відходів в результаті переробки деревини – це Олевський, Ємільчинський, Овруцький,. Лугинський райони. Відходи від деревообробної діяльності часто складуються у невідповідних місцях або вивозяться в лісосмуги, за територію підприємств, просто на відкритих майданчиках підприємств – це деревний пил, тирса, яка розноситься повітрям, засмічуючи довкілля та атмосферу, що негативно впливає на стан здоров’я людей та навколишнє природне середовище.


Поводження з пестицидами та агрохімікатами.

Надзвичайно гострою  проблемою області є питання безпечного зберігання та утилізації непридатних хімічних засобів захисту рослин.

В Житомирській області за інформацією станції захисту рослин  станом на 01.01.2011р. накопичилося близько 594,1 т непридатних або заборонених до використання пестицидів в т.ч. заборонених 111,7, непридатних 136,0, невідомих сумішей 346,4 тони. Дані ХЗЗР  зберігаються в 260 складських приміщеннях, 181 з яких знаходяться в  незадовільному стані, 21 у доброму і 58 у задовільному стані.

Найбільша кількість ХЗЗР знаходиться в Андрушівському районі – 98,0 т., Любарському – 41,2 т., Попільнянському – 36,1 т., Чуднівському  — 34.4 т.

Умови зберігання більшості пестицидів не відповідають діючим екологічним та санітарним нормам.

У 2011 році на території Житомирського району (с. Левків, с. Вереси,
с. Кам’янка, с. Луки, с. Дубовець) проведено перезатарення та вивезення непридатних до використання пестицидів та отрутохімікатів і тари від них та дезинфекцію складських приміщень де вони зберігались. Загальний об’єм вивезених речовин становить 44,568 тони.

У 2012 році

Місія та функції ДЕІ у Житомирській області:

Державна екологічна інспекція у Житомирській області входить до системи органів виконавчої влади для забезпечення реалізації державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.

© 2011-2013 Всі права захишені!

Державна екологічна інспекція у Житомирській областіДЕІ у Житомирській області, Державна екологічна інспекція у Житомирській області, Екологічна Інспекція Житомира. При повному або частковому використанні матеріалів сайту, посилання на http://dei.zt.ua/ обов’язкове. Створення сайту за підтимки Веб студіі Маг-портал!