За збір чорниці з метою реалізації передбачена адміністративна відповідальність.
З дня трагедії на Чорнобильській атомній електростанції минуло вже понад 29 років, але радіація і досі впливає на стан довкілля. Дари Поліських лісів – гриби та ягоди – надпотужно накопичують в собі небезпечні для здоров’я людини радіонукліди.
Зараз мова піде про чорницю, вона сприяє збереженню гостроти зору і пам’яті, зміцнює судини, знижує ризик серцево – судинних захворювань, запобігає інфекційним захворюванням і допомагає підтримувати в нормі вагу.
Чорничники – це природні, щедро родючі сади. Кінець червня – і майже весь липень є сезоном заготівлі чорниці. На території області підприємцями масово проводиться закупівля чорниці у громадян. Намагаючись більше заробити на здачі ягід, їх варварські збирають спеціальними забороненими засобами заготівлі (гребінками), які підривають ніжні коріння та зривають весь наявний лист. Кущ чорниці від цього підсихає, а можливість відновити коріння чорниця за сотні літ не навчилась, тому і від такого виду збирання зникають ягідники.
Однак, заготовляти чорницю в таких районах Житомирської області як Ємільчинський, Коростенський, Лугинський, Малинський, Новоград – Волинський, Овруцький та Народицький райони є найбільш небезпечно для здоров’я людини, так як саме ці райони є найбільше забруднені радіонуклідами внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Екологи попереджають, що збір ягід чорниці з метою отримання прибутку від реалізації зібраної сировини без спеціального дозволу на використання лісових ресурсів заборонено ст. ст. 69,73 Лісового Кодексу України, ст. 10 ЗУ «Про рослинний світ», за що передбачено відповідальність за ст. 70 КУпАП у вигляді штрафу на посадових осіб від 51 до 119 грн., на громадян від 17 до 51 грн.
Крім того за реалізацію лікарської та технічної сировини дикорослих рослин юридичними або фізичними особами, та які не мають дозволу на спеціальне використання природних ресурсів передбачено відповідальність за ст. 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (порушення порядку придбання чи збуту об’єктів тваринного або рослинного світу) матеріали передаються до суду.